Question #99638
A woman of mass 41 kg jumps off the bow of
a 59 kg canoe that is initially at rest.
If her velocity is 4.5 m/s to the right, what
is the velocity of the canoe after she jumps?
Answer in units of m/sˆ
Don't round answer.
1
Expert's answer
2019-12-04T08:38:59-0500

The law of conservation of momentum gives


pi=pfp_i=p_f

0=mvMu0=mv-Mu

The velocity of the canoe


u=mvM=41×4.559=3.127m/su=\frac{mv}{M}=\frac{41\times 4.5}{59}=3.127\:\rm m/s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS