Ques1: .Fielder ‘F’ threw a cricket ball at a constant speed of 15 m/s and hit the stumps from a distance 30 m. The batsman ‘B’ was 15 m from the stumps and had an initial speed of 6 m/s when ‘F’ threw the ball. If ‘B’ ran with an acceleration of 1.0 m/s2, determine if ‘B’ would be ‘run out’.?
Ques 2:. If a 25 kg load is applied on Spring A, it elongates 0.25 m, but it elongates 0.30 m after being attached to another Spring B in series. Determine the spring constant of both springs.
1.
t=1530=2 s
d=vt+0.5at2=(6)(2)+0.5(1)(2)2=14 m. d<D=15 m. Thus, ‘B’ would not be ‘run out’.
2.
kaxa=mg
ka=xamg=0.25(25)(9.8)=980mN
K=Xmg=0.3(25)(9.8)=817mN So,
K1=ka1+kb1
8171=9801+kb1
kb=4900mN