Question #85008

A thermal neutron with a speed v corresponding to the average thermal energy at
temperature T = 300 K is incident on a crystal. Will a diffraction pattern be
observed? Explain.

Expert's answer

12mv2=E=kBT⇒v=2kBTm\dfrac{1}{2}mv^2=E=k_B T \Rightarrow v=\sqrt{\dfrac{2k_B T}{m}}

λ=hmv=h2kBTm\lambda=\dfrac{h}{mv}=\dfrac{h}{\sqrt{2k_B Tm}}

λ=6.626⋅10−342⋅300⋅1.38⋅10−23⋅1.674⋅10−27≈1.78⋅10−10 m\lambda=\dfrac{6.626 \cdot 10^{-34}}{\sqrt{2\cdot 300 \cdot 1.38 \cdot 10^{-23} \cdot 1.674 \cdot 10^{-27}}} \approx 1.78 \cdot 10^{-10}\, m

If the wavelength λ\lambda is on the same order as the atomic separations, then neutrons will diffract when passing through the crystal.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS