Question #81829

A hoodlum throws a stone vertically downward with an initial speed of 11.0 m/s from the roof of a building, 49.0 m above the ground. (a) How long does it take the stone to reach the ground? (b) What is the speed of the stone at impact?

Expert's answer

(a) We can find the time that the stone needs to reach the ground from the kinematic equation:

y(t)=y_0+v_0 t+1/2 gt^2,

here, y(t) is the position of the stone at time t, y_0=49.0 m is the initial position of the stone, v_0=11.0 m⁄s is the initial velocity of the stone and g=-9.8 m⁄s^2 is the acceleration due to gravity.

As the stone reaches the ground, y(t)=0, and we get:

0=y_0+v_0 t+1/2 gt^2,

4.9t^2-11.0t-49.0=0.

This equation has two roots:

t_1=(11.0-√(〖11.0〗^2-4∙4.9∙(-49) ))/(2∙4.9)=-2.23,

t_2=(11.0+√(〖11.0〗^2-4∙4.9∙(-49) ))/(2∙4.9)=4.48.

Because time can’t be negative the correct answer is t=4.48 s.

(b) We can find the speed of the stone at impact from another kinematic equation:

v=v_0+gt=11.0 m/s-9.8 m/s^2 ∙4.48 s=-32.9 m/s.

The sign minus indicates that the velocity of the ball is directed downward.

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS