Question #78094

Two objects move on the same circular trajectory of radius R = 1m with constant angular speed in opposed
directions (one clockwise, the other anticlockwise). The angular speed magnitude of the first object is one third
of the other. At time t=0 they are in the same position.
(a) Calculate the time tm when the two objects meet again the first time.
(b) Calculate the position where the two objects meed again the first time.
(c) Calculate the magnitude of accelerations of the two objects.

Expert's answer

Answer on Question #78094 Physics / Other

Two objects move on the same circular trajectory of radius R=1 mR = 1\,\mathrm{m} with constant angular speed in opposed directions (one clockwise, the other anticlockwise). The angular speed magnitude of the first object is one third of the other. At time t=0t=0 they are in the same position.

(a) Calculate the time t mt\,\mathrm{m} when the two objects meet again the first time.

(b) Calculate the position where the two objects meet again the first time.

(c) Calculate the magnitude of accelerations of the two objects.

Solution:

(a) The total path of the objects


2π=ωt+13ωt2\pi = \omega t + \frac{1}{3} \omega tt=3π2ωt = \frac{3\pi}{2\omega}


(b) The position


φ=ωt=ω×3π2ω=3π2\varphi = \omega t = \omega \times \frac{3\pi}{2\omega} = \frac{3\pi}{2}


(c) The magnitude of acceleration


a1=ω12R=ω2Ra_1 = \omega_1^2 R = \omega^2 Ra2=ω22R=19ω2Ra_2 = \omega_2^2 R = \frac{1}{9} \omega^2 R


Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS