Question #77654

A block of wood weighs 60g in air.a lead sinker weighs 70g in water.The sinker is attached to the wood and both together weigh 65g in water. Find the relative density of the wood

Expert's answer

Question #77654, Physics / Other

A block of wood weighs 60g in air. A lead sinker weighs 70g in water. The sinker is attached to the wood and both together weigh 65g in water. Find the relative density of the wood

Solution

(ρlead−ρwater)Vlead=70 g(\rho_{lead} - \rho_{water})V_{lead} = 70\,gVlead=70(ρlead−ρwater)V_{lead} = \frac{70}{(\rho_{lead} - \rho_{water})}(ρwood)Vwood=60 g(\rho_{wood})V_{wood} = 60\,gVwood=60(ρwood)V_{wood} = \frac{60}{(\rho_{wood})}(ρlead)Vlead+(ρwood)Vwood−ρwater(Vlead+Vwood)=65 g(\rho_{lead})V_{lead} + (\rho_{wood})V_{wood} - \rho_{water}(V_{lead} + V_{wood}) = 65\,g


Thus,


(ρlead)70(ρlead−ρwater)+(ρwood)60(ρwood)−ρwater(70(ρlead−ρwater)+60(ρwood))=65 g(\rho_{lead}) \frac{70}{(\rho_{lead} - \rho_{water})} + (\rho_{wood}) \frac{60}{(\rho_{wood})} - \rho_{water} \left( \frac{70}{(\rho_{lead} - \rho_{water})} + \frac{60}{(\rho_{wood})} \right) = 65\,g(ρlead)70(ρlead−ρwater)+(ρwood)60(ρwood)−ρwater(70(ρlead−ρwater)+60(ρwood))=65 g(\rho_{lead}) \frac{70}{(\rho_{lead} - \rho_{water})} + (\rho_{wood}) \frac{60}{(\rho_{wood})} - \rho_{water} \left( \frac{70}{(\rho_{lead} - \rho_{water})} + \frac{60}{(\rho_{wood})} \right) = 65\,g70−60(ρwaterρwood−1)=6570 - 60 \left( \frac{\rho_{water}}{\rho_{wood}} - 1 \right) = 6560(ρwaterρwood−1)=560 \left( \frac{\rho_{water}}{\rho_{wood}} - 1 \right) = 5ρwaterρwood−1=560=112\frac{\rho_{water}}{\rho_{wood}} - 1 = \frac{5}{60} = \frac{1}{12}ρwaterρwood=1+112=1312\frac{\rho_{water}}{\rho_{wood}} = 1 + \frac{1}{12} = \frac{13}{12}


The relative density of the wood is


ρwoodρwater=1213≈0.923\frac{\rho_{wood}}{\rho_{water}} = \frac{12}{13} \approx 0.923


Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS