A 2.5kg mass undergoes S.H.M and makes exactly 4 vibration each second.calculate the acceleration when it's displacement from the equilibrium position is 5.0cm
The displacement of the mass
x(t)=A cosωt
Acceleration
a=x''(t)=-ω^2 x(t)
ω=2πf
So
a=-4π^2 f^2 x(t)
=-4×〖3.14〗^2×4^2×0.05=-31.6 m/s^2