Question #73673

A sintered sample was weighed in air and water suing an analytical balance.The mass of the sample in air is 2.67 g and its apparent mass in water is 1.67 g.The density of the Sample is ?. Density of air is 1g/cc.

Expert's answer

Answer on Question #73673-Physics-Other

A sintered sample was weighed in air and water suing an analytical balance. The mass of the sample in air is 2.67 g and its apparent mass in water is 1.67 g. The density of the Sample is? Density of water is 1 g/cc.

Solution

Wair=mg.W_{air} = mg.Wwater=m′g=mg−ρwaterVg.W_{water} = m'g = mg - \rho_{water}Vg.WwaterWair=m′m=1−ρwaterρsample\frac{W_{water}}{W_{air}} = \frac{m'}{m} = 1 - \frac{\rho_{water}}{\rho_{sample}}ρwaterρsample=1−m′m\frac{\rho_{water}}{\rho_{sample}} = 1 - \frac{m'}{m}


The density of the Sample is


ρsample=ρwater1−m′m=11−1.672.67=2.67 gcc.\rho_{sample} = \frac{\rho_{water}}{1 - \frac{m'}{m}} = \frac{1}{1 - \frac{1.67}{2.67}} = 2.67\ \frac{g}{cc}.


Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS