Question #73345

A ball is thrown upward with a velocity of 50 m/s.
a. How long does it take to reach the top?
b. What is the speed at the top?
c. What is the acceleration at this point?
d. How high does it go?

Expert's answer

Answer on Question #73345 - Physics / Other

A ball is thrown upward with a velocity of vinitial=50 m/sv_{\text{initial}} = 50 \, \text{m/s}.

a. How long does it take to reach the top?

b. What is the speed at the top?

c. What is the acceleration at this point?

d. How high does it go?

Solution:

(a) The time taken for the ball to reach the top


t=vinitialg=509.8=5.1 st = \frac{v_{\text{initial}}}{g} = \frac{50}{9.8} = 5.1 \, \text{s}


(b) At the top the ball is at rest, so


vfinal=0v_{\text{final}} = 0


(c) The acceleration of the ball due to the gravity


a=g=9.8 ms2a = g = 9.8 \, \frac{\text{m}}{\text{s}^2}


(d) The maximum high


hmax⁡=vinitial22g=5022×9.8=127.6 mh_{\max} = \frac{v_{\text{initial}}^2}{2g} = \frac{50^2}{2 \times 9.8} = 127.6 \, \text{m}

Answers:

a) t=5.1 st = 5.1 \, \text{s}

b) vfinal=0 m/sv_{\text{final}} = 0 \, \text{m/s}

c) a=9.8 ms2a = 9.8 \, \frac{\text{m}}{\text{s}^2}

d) hmax⁡=127.6 mh_{\max} = 127.6 \, \text{m}

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS