Question #72469

A ball is thrown upward from the ground. You observe the ball through a window on its way up, and notice that it was visible for 1.9 seconds while it travels from the bottom of the window to the top, which is a length of 51.71705 metres.

(a)
How much time does it take for the ball to be seen again, in seconds?

Expert's answer

Answer on Question #72469-Physics-Other

A ball is thrown upward from the ground. You observe the ball through a window on its way up, and notice that it was visible for 1.9 seconds while it travels from the bottom of the window to the top, which is a length of 51.71705 metres.

How much time does it take for the ball to be seen again, in seconds?

Solution

h=vt−gt22.h = v t - \frac{g t^{2}}{2}.h1=vt1−gt122h_1 = v t_1 - \frac{g t_1^2}{2}h2=vt2−gt222h_2 = v t_2 - \frac{g t_2^2}{2}h2−h1=v(t2−t1)−g2(t22−t12)h_2 - h_1 = v (t_2 - t_1) - \frac{g}{2} (t_2^2 - t_1^2)v=h2−h1t2−t1+g2(t1+t2)v = \frac{h_2 - h_1}{t_2 - t_1} + \frac{g}{2} (t_1 + t_2)


At maximum height:


v−gT=0,T=vg.v - g T = 0, T = \frac{v}{g}.T=1gh2−h1t2−t1+12(t1+t2)T = \frac{1}{g} \frac{h_2 - h_1}{t_2 - t_1} + \frac{1}{2} (t_1 + t_2)


We need to find:


t′=2(T−t2)=2(1gh2−h1t2−t1+12(t1+t2)−t2)=2gh2−h1t2−t1−(t2−t1)t' = 2 (T - t_2) = 2 \left( \frac{1}{g} \frac{h_2 - h_1}{t_2 - t_1} + \frac{1}{2} (t_1 + t_2) - t_2 \right) = \frac{2}{g} \frac{h_2 - h_1}{t_2 - t_1} - (t_2 - t_1)t′=29.8151.717051.9−1.9=3.65 s.t' = \frac{2}{9.81} \frac{51.71705}{1.9} - 1.9 = 3.65 \text{ s}.


Answer: 3.65 s.

Answer provided by AssignmentExpert.com


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS