Question #72006

A metal ball of mass 0.5kg is dropped from top of a vertical Clift of height 90m. When it hits the beach below it penetrates to a depth of 6.0cn calculate the average retarding force of the sand (neglect air resistance) I know the answer to this question is 7.5kN but I don’t understand how you get to answer

Expert's answer

Answer on Question #72006 Physics / Other

A metal ball of mass m=0.5kgm = 0.5 \, \mathrm{kg} is dropped from top of a vertical Clift of height h=90mh = 90 \, \mathrm{m}. When it hits the beach below it penetrates to a depth of S=6.0cmS = 6.0 \, \mathrm{cm} calculate the average retarding force of the sand (neglect air resistance).

Solution:

The velocity of the ball when it hits the beach


vi=2ghv_i = \sqrt{2gh}


After penetration in the sand the ball stopped. So final velocity


vf=0v_f = 0


The depth of preparation


S=vi2vf22a=vi22a=ghaS = \frac{v_i^2 - v_f^2}{2a} = \frac{v_i^2}{2a} = \frac{gh}{a}


Where aa is acceleration of the ball due to retarding force of the sand.

The Newton's second law


F=maF = ma


gives


F=mghSF = m \frac{gh}{S}F=0.5×10×900.06=7500N=7.5kN.F = \frac{0.5 \times 10 \times 90}{0.06} = 7500 \, \mathrm{N} = 7.5 \, \mathrm{kN}.


Answer: F=7.5kNF = 7.5 \, \mathrm{kN}.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS