Question #71477

Dana rolls a marble with a speed of 5.0m/s across a level table that is 1.6 m above the floor. Upon reaching the edge of the table it follows a parabolic path to the floor. How far does the marble travel in the x-direction?

Expert's answer

Answer on Question #71477- Physics-Other

Dana rolls a marble with a speed of 5.0m/s across a level table that is 1.6 m above the floor. Upon reaching the edge of the table it follows a parabolic path to the floor. How far does the marble travel in the x-direction?

Solution


x=vtx = v tt=2hgt = \sqrt {\frac {2 h}{g}}x=v2hg=52(1.6)9.8=2.9m.x = v \sqrt {\frac {2 h}{g}} = 5 \sqrt {\frac {2 (1 . 6)}{9 . 8}} = 2. 9 m.


Answer: 2.9 m.

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS