Question #69396

A cessna aircraft has a liftoff speed of 120km/hr . a.) What minimum constant acceleration does the aircraft require if it is to be airborne after a take off run of 240m? b.) How long does ot take the aircraft to become airborne?

Expert's answer

Answer on Question #69396-Physics / Other

A Cessna aircraft has a liftoff speed of v=120kmhr=33.3msv = 120\frac{\mathrm{km}}{\mathrm{hr}} = 33.3\frac{\mathrm{m}}{\mathrm{s}}.

a.) What minimum constant acceleration does the aircraft require if it is to be airborne after a takeoff run of S=240 mS = 240 \, \text{m}?

b.) How long does to take the aircraft to become airborne?

Solution:

a)


S=v2−u22a.S = \frac{v^2 - u^2}{2a}.

uu-initial velocity, vv-final velocity, aa-acceleration, SS-distance.

So


a=v2−u22S=33.32−022×240=2.3ms2.a = \frac{v^2 - u^2}{2S} = \frac{33.3^2 - 0^2}{2 \times 240} = 2.3 \frac{\mathrm{m}}{\mathrm{s}^2}.


b)


a=v−ut,t=v−ua=33.3−02.3=14.4 s.a = \frac{v - u}{t}, \qquad t = \frac{v - u}{a} = \frac{33.3 - 0}{2.3} = 14.4 \, \text{s}.


Answer a=2.3ms2a = 2.3\frac{\mathrm{m}}{\mathrm{s}^2}; t=14.4 st = 14.4 \, \text{s}.

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS