Question #69352

A car moving with constant acceleration covers the distance between two points 114 metres apart in 11 seconds. Its speed as it passes the second point is 13 m/s.
What is the speed (to 1 decimal place) at the first point?

Expert's answer

Answer on Question #69352 -Physics / Other

A car moving with constant acceleration covers the distance between two points S=114S = 114 metres apart in t=11t = 11 seconds. Its speed as it passes the second point is v=13 m/sv = 13 \, \text{m/s}. What is the speed uu (to 1 decimal place) at the first point?

Solution

The distance


S=u+v2t.S = \frac{u + v}{2} t.


Thus, the speed uu at the first point


u=2St−v=2×11411−13=7.7 ms.u = \frac{2S}{t} - v = \frac{2 \times 114}{11} - 13 = 7.7 \, \frac{\text{m}}{\text{s}}.


Answer: 7.7ms7.7 \frac{\text{m}}{\text{s}}

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS