Question #68555

8. An artificial satellite is moving in a circular orbit of radius 36,000 km. Calculate its speed if it
takes 24 hours to revolve around the earth.
9. A bus travels a distance of 120 km with a speed of 40 km/h and returns with a speed of 30
km/h.
Calculate the average speed for the entire journey.
12. A particle moves over three quarters of a circle of radius r. What is the magnitude of its
displacement?
13. A bus accelerates uniformly from 54 km/h to 72 km/h in 10 seconds Calculate
(i) acceleration in m/s2
(ii) distance covered by the bus in meters during this interval.

Expert's answer

Answer on Question 68555, Physics, Other

Question:

8. An artificial satellite is moving in a circular orbit of radius 36000 km36000 \, \text{km}. Calculate its speed if it takes 24 hours to revolve around the Earth.

Solution:

By the definition of the speed we have:


v=st,v = \frac{s}{t},


here, s=2πrs = 2\pi r is the distance traveled by the satellite (the distance traveled is the circumference of the circle), tt is the time that needs the satellite to travel this distance.

Then, we get:


v=st=2π⋅3.6⋅107 m24⋅3600 s=2618 ms.v = \frac{s}{t} = \frac{2\pi \cdot 3.6 \cdot 10^7 \, \text{m}}{24 \cdot 3600 \, \text{s}} = 2618 \, \frac{\text{m}}{\text{s}}.v=2618 ms⋅1 km1000 m⋅3600 s1 h=9425 kmh.v = 2618 \, \frac{\text{m}}{\text{s}} \cdot \frac{1 \, \text{km}}{1000 \, \text{m}} \cdot \frac{3600 \, \text{s}}{1 \, \text{h}} = 9425 \, \frac{\text{km}}{\text{h}}.


Answer:


v=2618 ms=9425 kmh.v = 2618 \, \frac{\text{m}}{\text{s}} = 9425 \, \frac{\text{km}}{\text{h}}.


9. A bus travels a distance of 120 km120 \, \text{km} with a speed of 40 km/h40 \, \text{km/h} and returns with a speed of 30 km/h30 \, \text{km/h}. Calculate the average speed for the entire journey.

Solution:

By the definition, the average speed is the total distance traveled divided by the total time:


vavg=dtotttot.v_{avg} = \frac{d_{tot}}{t_{tot}}.


It is obvious that the total distance is equal to


dtot=d1+d2=120km+120km=240km.d _ {t o t} = d _ {1} + d _ {2} = 1 2 0 k m + 1 2 0 k m = 2 4 0 k m.


Let's first find the time that the bus needs to travel 120 km120 \, \text{km} at 40 km/h40 \, \text{km/h}:


t1=d1v1=120km40kmh=3h.t _ {1} = \frac {d _ {1}}{v _ {1}} = \frac {1 2 0 k m}{4 0 \frac {k m}{h}} = 3 h.


Similarly, we can find the time that the bus needs to travel back the same distance of 120 km120 \, \text{km} at 30 km/h30 \, \text{km/h}:


t2=d2v2=120km30kmh=4h.t _ {2} = \frac {d _ {2}}{v _ {2}} = \frac {1 2 0 k m}{3 0 \frac {k m}{h}} = 4 h.


Then, we can find the total time for the entire journey:


ttot=t1+t2=3h+4h=7h.t _ {t o t} = t _ {1} + t _ {2} = 3 h + 4 h = 7 h.


Finally, we can find the average speed of the bus for the entire journey:


vavg=dtotttot=240km7h=34.3kmh.v _ {a v g} = \frac {d _ {t o t}}{t _ {t o t}} = \frac {2 4 0 k m}{7 h} = 3 4. 3 \frac {k m}{h}.


**Answer:**


vavg=34.3kmh.v _ {a v g} = 3 4. 3 \frac {k m}{h}.


12. A particle moves over three quarters of a circle of radius rr. What is the magnitude of its displacement?

**Solution:**



Displacement of the particle can be defined as the shortest distance between the starting point and end point. As we can see from the picture, the displacement of the particle is the hypotenuse of the right triangle AOB. We can find it from the Pythagorean theorem:


d=OB2+OA2=r2+r2=2r2=r2.d = \sqrt {O B ^ {2} + O A ^ {2}} = \sqrt {r ^ {2} + r ^ {2}} = \sqrt {2 r ^ {2}} = r \sqrt {2}.


Answer:


d=r2.d = r \sqrt {2}.


13. A bus accelerates uniformly from 54 km/h to 72 km/h in 10 seconds. Calculate:

(i) acceleration in m/s2m / s^2

(ii) distance covered by the bus in meters during this interval.

Solution:

(i) Let's first convert km/hkm / h to m/sm / s :


vi=54kmh⋅1000m1km⋅1h3600s=15ms,v _ {i} = 5 4 \frac {k m}{h} \cdot \frac {1 0 0 0 m}{1 k m} \cdot \frac {1 h}{3 6 0 0 s} = 1 5 \frac {m}{s},vf=72kmh⋅1000m1km⋅1h3600s=20ms.v _ {f} = 7 2 \frac {k m}{h} \cdot \frac {1 0 0 0 m}{1 k m} \cdot \frac {1 h}{3 6 0 0 s} = 2 0 \frac {m}{s}.


We can find the acceleration of the car from the kinematic equation:


vf=vi+at,v _ {f} = v _ {i} + a t,


here, viv_{i} is the initial velocity of the bus, vfv_{f} is the final velocity of the bus, aa is the acceleration of the bus, tt is the time.

Then, we get:


a=vf−vit=20ms−15ms10s=0.5ms2.a = \frac {v _ {f} - v _ {i}}{t} = \frac {2 0 \frac {m}{s} - 1 5 \frac {m}{s}}{1 0 s} = 0. 5 \frac {m}{s ^ {2}}.


(ii) We can find the distance covered by the bus during this interval from another kinematic equation:


d=vi+vf2⋅t=(15ms+20ms)2⋅10s=175m.d = \frac {v _ {i} + v _ {f}}{2} \cdot t = \frac {\left(1 5 \frac {m}{s} + 2 0 \frac {m}{s}\right)}{2} \cdot 1 0 s = 1 7 5 m.


Answer:

(i) a=0.5ms2.a = 0.5\frac{m}{s^2}.

(ii) d=175m.d = 175m.

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS