Question #57617

A rock is thrown straight down with an initial velocity of 10.5 m/s from the Verrazano Narrows Bridge in New York City. The roadway of this bridge is 70m above water. Take upwards to be the positive direction.

(a) Calculate the displacement at a time of 1.0 s
(b) Calculate the velocity at a time of 1.0 s
(c) Calculate the displacement at a time of 1.5 s
(d) Calculate the velocity at a time of 1.5 s
(e) Calculate the displacement at a time of 2.0 s
(f) Calculate the velocity at a time of 2.0 s
(g) Calculate the displacement at a time of 2.5 s
(h) Calculate the velocity at a time of 2.5 s

Expert's answer

Answer on Question 57617, Physics, Other

Question:

A rock is thrown straight down with an initial velocity of 10.5 m/s10.5 \, \text{m/s} from the Verrazano Narrows Bridge in New York City. The roadway of this bridge is 70 m70 \, \text{m} above water. Take upwards to be the positive direction.

a) Calculate the displacement at a time of 1.0 s1.0 \, \text{s}.

b) Calculate the velocity at a time of 1.0 s1.0 \, \text{s}.

c) Calculate the displacement at a time of 1.5 s1.5 \, \text{s}.

d) Calculate the velocity at a time of 1.5 s1.5 \, \text{s}.

e) Calculate the displacement at a time of 2.0 s2.0 \, \text{s}.

f) Calculate the velocity at a time of 2.0 s2.0 \, \text{s}.

g) Calculate the displacement at a time of 2.5 s2.5 \, \text{s}.

h) Calculate the velocity at a time of 2.5 s2.5 \, \text{s}.

Solution:

a) In order to find the displacement we can use the formula:


y=y0+v0t+12at2,y = y_0 + v_0 t + \frac{1}{2} a t^2,


here, y0=0 my_0 = 0 \, \text{m} is the point of release, v0=−10.5 m/sv_0 = -10.5 \, \text{m/s} is the initial velocity, tt is the time, a=g=−9.8ms2a = g = -9.8 \frac{\text{m}}{\text{s}^2} is the acceleration due to gravity.

Then, the displacement at the time of 1.0 s1.0 \, \text{s} will be:


y1=y0+v0t1+12at12=0 m+(−10.5 ms)⋅1.0 s+12⋅(−9.8 ms2)⋅(1.0 s)2=−15.4 m.y_1 = y_0 + v_0 t_1 + \frac{1}{2} a t_1^2 = 0 \, \text{m} + \left(-10.5 \, \frac{\text{m}}{\text{s}}\right) \cdot 1.0 \, \text{s} + \frac{1}{2} \cdot \left(-9.8 \, \frac{\text{m}}{\text{s}^2}\right) \cdot (1.0 \, \text{s})^2 = -15.4 \, \text{m}.


b) In order to find the velocity we can use the formula:


v=v0+at,v = v_0 + a t,


here, v0=−10.5 m/sv_0 = -10.5 \, \text{m/s} is the initial velocity, tt is the time, a=g=−9.8ms2a = g = -9.8 \frac{\text{m}}{\text{s}^2} is the acceleration due to gravity.

Then, the velocity at the time of 1.0 s1.0 \, \text{s} will be:


v1=v0+at1=(−10.5ms)+(−9.8ms2)⋅1.0s=−20.3ms.v _ {1} = v _ {0} + a t _ {1} = \left(- 1 0. 5 \frac {m}{s}\right) + \left(- 9. 8 \frac {m}{s ^ {2}}\right) \cdot 1. 0 s = - 2 0. 3 \frac {m}{s}.


c) The displacement at the time of 1.5s1.5s will be:


y2=y0+v0t2+12at22=0m+(−10.5ms)⋅1.5s+12⋅(−9.8ms2)⋅(1.5s)2==−26.8m.\begin{array}{l} y _ {2} = y _ {0} + v _ {0} t _ {2} + \frac {1}{2} a t _ {2} ^ {2} = 0 m + \left(- 1 0. 5 \frac {m}{s}\right) \cdot 1. 5 s + \frac {1}{2} \cdot \left(- 9. 8 \frac {m}{s ^ {2}}\right) \cdot (1. 5 s) ^ {2} = \\ = - 2 6. 8 m. \\ \end{array}


d) The velocity at the time of 1.5s1.5s will be:


v2=v0+at2=(−10.5ms)+(−9.8ms2)⋅1.5s=−25.2ms.v _ {2} = v _ {0} + a t _ {2} = \left(- 1 0. 5 \frac {m}{s}\right) + \left(- 9. 8 \frac {m}{s ^ {2}}\right) \cdot 1. 5 s = - 2 5. 2 \frac {m}{s}.


e) The displacement at the time of 2.0s2.0s will be:


y3=y0+v0t3+12at32=0m+(−10.5ms)⋅2.0s+12⋅(−9.8ms2)⋅(2.0s)2==−40.6m.\begin{array}{l} y _ {3} = y _ {0} + v _ {0} t _ {3} + \frac {1}{2} a t _ {3} ^ {2} = 0 m + \left(- 1 0. 5 \frac {m}{s}\right) \cdot 2. 0 s + \frac {1}{2} \cdot \left(- 9. 8 \frac {m}{s ^ {2}}\right) \cdot (2. 0 s) ^ {2} = \\ = - 4 0. 6 m. \\ \end{array}


f) The velocity at the time of 2.0s2.0s will be:


v3=v0+at3=(−10.5ms)+(−9.8ms2)⋅2.0s=−30.1ms.v _ {3} = v _ {0} + a t _ {3} = \left(- 1 0. 5 \frac {m}{s}\right) + \left(- 9. 8 \frac {m}{s ^ {2}}\right) \cdot 2. 0 s = - 3 0. 1 \frac {m}{s}.


g) The displacement at the time of 2.5s2.5s will be:


y4=y0+v0t4+12at42=0m+(−10.5ms)⋅2.5s+12⋅(−9.8ms2)⋅(2.5s)2==−56.9m.\begin{array}{l} y _ {4} = y _ {0} + v _ {0} t _ {4} + \frac {1}{2} a t _ {4} ^ {2} = 0 m + \left(- 1 0. 5 \frac {m}{s}\right) \cdot 2. 5 s + \frac {1}{2} \cdot \left(- 9. 8 \frac {m}{s ^ {2}}\right) \cdot (2. 5 s) ^ {2} = \\ = - 5 6. 9 m. \\ \end{array}


h) The velocity at the time of 2.5s2.5s will be:


v4=v0+at4=(−10.5ms)+(−9.8ms2)⋅2.5s=−35.0ms.v _ {4} = v _ {0} + a t _ {4} = \left(- 1 0. 5 \frac {m}{s}\right) + \left(- 9. 8 \frac {m}{s ^ {2}}\right) \cdot 2. 5 s = - 3 5. 0 \frac {m}{s}.


Answer:

a) y1=−15.4my_{1} = -15.4m , c) y2=−26.8my_{2} = -26.8m , e) y3=−40.6my_{3} = -40.6m , g) y4=−56.9my_{4} = -56.9m

b) v1=−20.3 m/sv_{1} = -20.3 \, \text{m/s} , d) v2=−25.2 m/sv_{2} = -25.2 \, \text{m/s} , f) v3=−30.1 m/sv_{3} = -30.1 \, \text{m/s} , h) v4=−35.0 m/sv_{4} = -35.0 \, \text{m/s} .

https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS