Question #53487

An 800 kg police boat slows down uniformly from 50 km/h [E] to 20 km/h [E] as it enters a harbor. If the boat slows down over a 30 m distance, what is the force of friction on the boat? (Hint: You will need to convert the velocities into m/s.)

Expert's answer

Answer on Question #53487, Physics / Other

Task: An 800 kg police boat slows down uniformly from 50 km/h [E] to 20 km/h [E] as it enters a harbor. If the boat slows down over a 30 m distance, what is the force of friction on the boat? (Hint: You will need to convert the velocities into m/s.)

Answer:

The acceleration of the boat is found from the equation:


v2=v02+2(a∗s)v^2 = v_0^2 + 2(a*s)

, where vv – the final velocity, v0v_0 – the initial velocity and ss – the distance.

After converting the velocities into m/s:


v0=50 km/h=50000/3600 m/s=13.89 m/sv_0 = 50\ \mathrm{km/h} = 50000 / 3600\ \mathrm{m/s} = 13.89\ \mathrm{m/s}


and


v=20 km/h=20000/3600 m/s=5.56 m/sv = 20\ \mathrm{km/h} = 20000 / 3600\ \mathrm{m/s} = 5.56\ \mathrm{m/s}


the acceleration equals: a=(v2−v02)/(2s)=(30.86−192.93)/60 m s−2=−2.701 m s−2a = (v^2 - v_0^2)/(2s) = (30.86 - 192.93)/60\ \mathrm{m}\ \mathrm{s}^{-2} = -2.701\ \mathrm{m}\ \mathrm{s}^{-2}.

The force of friction is defined:


F=m∗a=800 kg×(−2.7 m s−2)=−2160.96 NF = m*a = 800\ \mathrm{kg} \times (-2.7\ \mathrm{m}\ \mathrm{s}^{-2}) = -2160.96\ \mathrm{N}


http://www.AssignmentExpert.com/


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS