Question #351009

a ball is thrown horizontally with an initial speed of 10ms from an 80 m cliff.how long does it take to reach the ground?

Expert's answer

Given:

h=80 mh=80\:\rm m

g=9.8 m/s2g=9.8\:\rm m/s^2

v0=10 m/sv_0=10\:\rm m/s


The time of motion is equal to the time of free falling:

t=2hg=2∗809.8=4.0 st=\sqrt{\frac{2h}{g}}=\sqrt{\frac{2*80}{9.8}}=4.0\:\rm s


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS