Question #348760

The kinetic energy of a car is 8 ´ 106 J as it travels along a horizontal road. How much power is required to stop the car in 10 s?


Expert's answer

P=Wt=ΔEt=810610=8105WP=\frac{W}{t}=\frac{\Delta E}{t}=\frac{8*10^6}{10}=8*10^5\:\rm W


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS