Question #347538

A radioactive sample has a half-life of 10 min. What fraction of the sample is left after 40 min.

Expert's answer

N=N02t/t1/2N=N_02^{-t/t_{1/2}}

NN0=2t/t1/2=240/10=0.0625=6.25%\frac{N}{N_0}=2^{-t/t_{1/2}}=2^{-40/10}=0.0625=6.25\%


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS