Question #347534

If a 4.0x10¹⁸ atoms decay with a life of 2.3 years, how many are remaining after 3.7 years?

Expert's answer

N=N02t/t1/2=4.0101823.7/2.3=1.31018N=N_0*2^{-t/t_{1/2}}\\ =4.0*10^{18}*2^{-3.7/2.3}=1.3*10^{18}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS