Question #347277

A stone takes 3s to reach the ground. What is the height above the ground ?


Expert's answer

h=gt22=9.8322=44mh=\frac{gt^2}{2}=\frac{9.8*3^2}{2}=44\:\rm m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS