Question #347111

a normal force of 35 N acts over an area of 12.5cm2 what is the pressure exerted by the force?


Expert's answer

p=FA=35N12.5104m2=28000Pap=\frac{F}{A}=\frac{35\:\rm N}{12.5*10^{-4}\:\rm m^2}=28000\:\rm Pa


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS