Question #347080

In the magnetic field B with strength 3T, what is the magnitude of a force on the charge q 2C moving at the velocity of 500 m/s in the north direction?


Expert's answer

F=qvB=25003=3000N=3kNF=qvB=2*500*3=3000\:\rm N=3\: kN


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS