Question #346673

A disk is turning with an angular acceleration of 10 m/s^2. What is the tangential

acceleration at 0.50 m from the center of the disk?


Expert's answer

aτ=αR=10rad/s20.50m=5m/s2a_{\tau}=\alpha R\\ =\rm 10\: rad/s^2*0.50\: m=5\: m/s^2


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS