Question #346214

In a common test for cardiac function (the “stress test”), the patient walks on an

inclined treadmill. Estimate the power required from a 75-kg patient when the

treadmill is sloping at an angle of 12° and the velocity is 3.1 km/h.


Expert's answer

P=Fv=mgvsinθ=759.8(3.1÷3.6)sin12=132WP=Fv=mgv\sin\theta \\ =75*9.8*(3.1\div3.6)*\sin12^\circ=132\:\rm W


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS