Question #345259

The wavelength of red light is approximately 650 nanometres. This is equivalent to:

A) 650 000,000,000 m

B) 0.00000000065 m

C) 0.65 μm

D) 0.065 mm


Expert's answer

650nm=650109m=0.650μm650 \rm\: nm=650*10^{-9}\: m=0.650\:\mu m

Answer: C


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS