Question #345150

if the period of rotation is 3 seconds what is its angular frequency


Expert's answer

ω=2πT=2π3=2.1rad/s\omega=\frac{2\pi}{T}=\frac{2\pi}{3}=2.1\:\rm rad/s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS