Question #344326

A spring with a constant of 200 N/m stretches by 0.03m. What is the potential energy of the spring


Expert's answer

Ep=kx22=2000.0322=0.09JE_p=\frac{kx^2}{2}\\ =\frac{200*0.03^2}{2}=0.09\:\rm J


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS