Question #344294

A rock is thrown upwards with a speed of 7m/s. How much time does it take to reach the peak of its arc


Expert's answer

t=v0g=7m/s9.8m/s2=0.71st=\frac{v_0}{g}\\ =\rm\frac{7\:m/s}{9.8\: m/s^2}=0.71\:s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS