Question #344146

What is the energy stored in the 1.00x10-5 F capacitor of a heart

defibrillator charged to 9.00x103 V?


Expert's answer

W=CV22W=\frac{CV^2}{2}

W=1.00105(9.00103)22=405JW=\frac{1.00*10^{-5}*(9.00*10^3)^2}{2}=405\:\rm J


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS