Question #344142

A square loop of wire 10.0 cm on a side is in a 1.25 T magnetic field B. What are the maximum and minimum values of flux that can pass through the loop?




the flux is given by eq.2



Expert's answer

The minimum flux is zero.

The maximum flux is as follows

ϕ=BA=1.250.102=0.0125Wb\phi=BA\\ =1.25*0.10^2=0.0125\:\rm Wb


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS