Question #344093

A parallel plate capacitor is constructed of metal plates, each with an

area of 0.20 m2. The capacitance is 7.9x10-9 F. Determine the plate

separation distance.


Expert's answer

C=ϵ0AdC=\frac{\epsilon_0 A}{d}

d=ϵ0ACd=8.8510120.207.9109=2.2104md=\frac{\epsilon_0 A}{C}\\ d=\frac{8.85*10^{-12}*0.20}{7.9*10^{-9}}=2.2*10^{-4}\:\rm m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS