Question #343977

determine the magnitude of a magnetic force produced on a straight wire 60.0 cm long when a 10.5 A current flow on it while being exposed on a 27.5 T magnetic field acting 90.0^(0) on the wire.


Expert's answer

F=BIlsinθ=27.510.50.600sin90.0=173NF=BIl\sin\theta\\ =27.5*10.5*0.600*\sin90.0^\circ=173\:\rm N


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS