Question #343324

 A police investigator measures straight skid marks 27 m long in an accident investigation. Assuming a friction force is 8.00 x10^3 and a car mass is 1.00 x10^3 kg, what was the minimum speed of the car when the brakes locked?


Expert's answer

The energy-work theorem says

mv22=Fd\frac{mv^2}{2}=Fd

Thus

v=2Fd/m=2810327/1.0103=20.8m/sv=\sqrt{2Fd/m}\\ =\sqrt{2*8*10^3*27/1.0*10^3}=20.8\:\rm m/s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS