Question #343205

Find the value of current if the loop has 60 μΩ and 20 V


Expert's answer

I=VR=2060106=1.2103AI=VR=20*60*10^{-6}=1.2*10^{-3}\:\rm A


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS