Question #343106

A 198.4 and a 318.3-kg cart approach each other on a horizontal air track. They collide and stick together. After the collision their total kinetic energy is 1011. What is the speed after the collision?


Expert's answer

Ek=mv22E_k=\frac{mv^2}{2}

v=2Ek/m=21011/(198.4+318.3)=1.978m/sv=\sqrt{2E_k/m}\\ =\sqrt{2*1011/(198.4+318.3)}=1.978\:\rm m/s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS