Question #342701

A package is dropped from a helicopter flying at a height of 7.5 m while traveling 15 m/s. how far does the package travel horizontally before it hits the ground below?


Expert's answer

L=v02H/g=1527.5/9.8=19mL=v_0\sqrt{2H/g}=15*\sqrt{2*7.5/9.8}=19\:\rm m

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS