Question #342678

A coil has a resistance of 50 ohms at 0celcius if the temperature coefficient of resistance for the coil is 0.0043ohms/ohms degrees celcuis determine the resistance of the coil at 25degree celcuis


Expert's answer

R=R0(1+αΔT)=50(1+0.004325)=55ΩR=R_0(1+\alpha\Delta T)\\ =50(1+0.0043*25)=55\:\Omega


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS