Question #342489

A force of 3.0 N acts through a distance of 12m in the direction of the force. Find the work done.


Expert's answer

W=Fdcosθ=3.0N×12m×cos0=36NW=Fd\cos\theta\\ =\rm 3.0\: N\times 12\: m\times \cos0^\circ=36\: N


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS