Question #342370

How much work is needed to move a proton from a point with an potential of +75 V to a point where it is -25 V?

Expert's answer

W=q(V2V1)=1.61019(75(25))=1.61017JW=q(V_2-V_1)\\ =1.6*10^{-19}*(75-(-25))=1.6*10^{-17}\rm \: J


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS