Question #342286

A trolley rolls down a slope at a constant acceleration.

It travels 8.0 m in 4.0 s.

(a) Plot the velocity-time graph for the motion of the

trolley

 

(b) Find the acceleration of the trolley


Expert's answer

The acceleration of the trolley

a=2d/t2=2∗8.0/4.02=1.0 m/s2a=2d/t^2=2*8.0/4.0^2=1.0\:\rm m/s^2

The final speed of a trolley

v=at=1.0∗4.0=4.0 m/sv=at=1.0*4.0=4.0\:\rm m/s

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS