Question #342267

A 10.0cm long thin glass rod is uniformly charged to +50.0nC. A small bead, charged -5.0nC is 4.0cm from the center of the rod. What is the force (both magnitude and direction) on the bead?

Expert's answer

The electric field due to the charged glass rod of length ll with charge qq at the distance dd from the center of rod is given by

E=kqdd2+(l/2)2E=k\frac{q}{d\sqrt{d^2+(l/2)^2}}

Thus, the force of interaction between rod and point charge QQ:

F=QE=kqQdd2+(l/2)2F=QE=k\frac{qQ}{d\sqrt{d^2+(l/2)^2}}

F=910950.01095.01090.040.042+(0.1/2)2=8.8104NF=9*10^9\frac{50.0*10^{-9}*5.0*10^{-9}}{0.04\sqrt{0.04^2+(0.1/2)^2}}=8.8*10^{-4}\:\rm N

The force is attractive.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS