Question #341548

 A positive charge, q = +35 nC, is on the y-axis at y = +5.00 cm. (a) Determine the magnitude

and direction of the electric field at the origin. (b) What will be the magnitude and direction

of the electric field at the origin if the charge is -20 nC?


Expert's answer

(a)

E=kqr2E=k\frac{q}{r^2}

E=9109351090.052=1.26105N/CE=9*10^9*\frac{35*10^{-9}}{0.05^2}=1.26*10^{5}\:\rm N/C

Field is directed toward negative x-axis.

(b)

E=9109201090.052=7.2104N/CE=9*10^9*\frac{20*10^{-9}}{0.05^2}=7.2*10^{4}\:\rm N/C

Field is directed toward positive x-axis.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS