Question #340922

A stockroom worker pushes a small crate with a mass of 9.40 kg on a horizontal


surface at constant speed. The coefficient of kinetic friction between the crate and


the surface is 0.20. What horizontal force is required to maintain the motion?

Expert's answer

F=Ff=μN=μmg=0.209.409.8=18.4  NF=F_f=\mu N=\mu mg\\ =0.20*9.40*9.8=18.4\;\rm N


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS