Question #339696

Transverse waves travel through a string where the tension equals 14.58 N with a speed of 20.61 m/s. What tension would be required for a wave speed of 25.36 m/s?



Round your answer to 2 decimal places.


Do not forget the unit

Expert's answer

v=F/μv=\sqrt{F/\mu}

F2=F1v12v22F_2=F_1\frac{v_1^2}{v_2^2}

F2=14.5825.36220.612=22.1NF_2=14.58*\frac{25.36^2}{20.61^2}=22.1\:\rm N


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS