Question #339670

Find the magnitude of the charge if it has a Voltage of 11 V with a distance of 23 mm.

Expert's answer

V=kqrV=k\frac{q}{r}

q=Vrk=110.0239109=2.81011Cq=\frac{Vr}{k}=\frac{11*0.023}{9*10^9}=2.8*10^{-11}\:\rm C


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS