Question #337693

An aircraft is moving horizontally with a speed of 60 m/s. At the height of 2 km, an object is dropped from the aircraft. Acceleration due to gravity = 9.8 m/s2, what is the time interval before the object hits the ground.

Expert's answer

t=2Hgt=\sqrt{\frac{2H}{g}}

t=2∗2000 m9.8  m/s2=20 st=\sqrt{\frac{2*2000\:\rm m}{9.8\;\rm m/s^2}}=20\:\rm s


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS