Question #337081

What is the momentum of a vehicle if a force of 1000 N is applied on it in 0.50 seconds if it started from rest?


Expert's answer

The Newton's second law says

Δp=FΔt\Delta p=F\Delta t

Hence, the final momentum

pf=pi+FΔt=0+10000.5=500kgm/sp_f=p_i+F\Delta t\\ =0+1000*0.5=500\:\rm kg\cdot m/s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS