Question #337078

A 50 N force is used to push a 0.65 kg metal ball from rest. If the force is applied on the ball for 0.25 seconds, what will be its final velocity?


Expert's answer

Δp=mΔv=FΔt\Delta p=m\Delta v=F\Delta t

vf=FΔt/m=500.25/0.65=19.2m/sv_f=F\Delta t/m=50*0.25/0.65=19.2\:\rm m/s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS